VR i AR mogą zmienić sposób szkolenia

VR i AR mogą zmienić sposób szkolenia

2 April 2021 Off By Redaktor

VR i AR mogą zmienić sposób szkolenia

 

Technologia rzeczywistości wirtualnej (VR) i rzeczywistości rozszerzonej (AR) umożliwia użytkownikom dodawanie grafik komputerowych lub nakładek informacyjnych do pokoju, w którym się znajdują. Użytkownicy mogą również przenieść się do całkowicie cyfrowego interaktywnego środowiska.

W przeszłości technologia była ograniczona do zastosowań akademickich i badawczych, a ostatnio technologia konsumencka jest wykorzystywana w aplikacjach takich jak gry wideo i platformy wirtualnych czatów.

Ogromny rozwój branży VR / AR w połączeniu z szybko spadającymi cenami sprzętu sprawił, że technologia stała się znacznie bardziej dostępna. Obecnie wykorzystanie technologii w biznesie jest znacznie bardziej powszechne. Deweloperzy pracują nad stworzeniem nowych platform i oprogramowania, które umożliwią szkolenia oparte na VR i AR w branży produkcyjnej.

Oto, jak działa technologia – i jak firmy wykorzystały VR i AR, aby uczynić szkolenia produkcyjne skuteczniejszymi i bezpieczniejszymi.

Jak VR i AR mogą zmienić szkolenie

Rzeczywistość rozszerzona umożliwia użytkownikowi nałożenie interfejsu graficznego lub obrazów generowanych komputerowo na ich rzeczywiste środowisko. Wystarczy smartfon lub podobne urządzenie.

Rzeczywistość wirtualna jest bardziej wymagająca zasobów sprzętowych. Dzięki zastosowaniu wyświetlacza montowanego na głowie i komputera o dużej mocy, konfiguracja VR może w pełni przenieść użytkownika do środowiska cyfrowego, które jest wyposażone w dźwięk, obrazy i – z odpowiednim kontrolerem – dotykowe sprzężenie zwrotne.

Te dwie technologie są czasami nazywane rozszerzoną rzeczywistością lub XR. Oba umożliwiają nakładanie dodatkowych informacji na rzeczywistą konfigurację treningową. Pozwalają również trenerom na nauczanie w całkowicie wirtualnym środowisku.

Nauczanie może być niezwykle cenne podczas szkolenia w zakresie materiałów niebezpiecznych lub szkolenia w zakresie wyposażenia fabryki. Odpowiednie wizualizacje sprawiają, że sesje są bardziej efektywne, a trening jest również mniej niebezpieczny, ponieważ uczestnicy nie są narażeni na niebezpieczną sytuację.

 

Firmy już teraz wykorzystujące VR i AR do szkoleń produkcyjnych

 

Kilka firm z branży produkcyjnej i szkoleniowej odniosło już kilka kluczowych sukcesów w dziedzinie technologii. Te przypadki użycia pokazują, jak inni producenci mogą korzystać z tej technologii i prawdopodobnie utorują drogę nowym platformom i narzędziom szkoleniowym.

Jednym z najlepszych przykładów są firmy takie jak Strivr, Th3rd Coast czy PIXO VR, które w swoim portfolio oferują szkolenia VR.

Dokładne funkcje platformy szkoleniowej różnią się w zależności od firmy. Niektórzy dążą do współpracy z producentami w celu opracowania programów szkoleniowych w oparciu o maszyny i systemy, których używają w swoich fabrykach. Pomaga to nowym pracownikom nauczyć się obsługi sprzętu w interaktywnym środowisku cyfrowym. Inni tworzą moduły szkoleniowe ogólnego przeznaczenia, które pomagają instruktorom uczyć dobrych praktyk bezpieczeństwa.

Istniejące przypadki użycia tej technologii obejmują identyfikację zagrożeń w fabryce, blokadę / oznakowanie, ochronę przed upadkiem i szkolenie w ograniczonych przestrzeniach. Programy te pomagają zapewnić bezpieczeństwo po ukończeniu przez pracownika szkolenia i rozpoczęciu pracy na hali.

Najlepsze praktyki wdrażania szkoleń opartych na VR i AR

Te najlepsze praktyki mogą pomóc zintegrować technologię XR z reżimami treningowymi tak płynnie, jak to tylko możliwe.

Na początek firmy muszą zdecydować, czy będą używać VR czy AR. Muszą również określić, ile wydać na sprzęt i jakich platform oprogramowania będą używać.

Koszty sprzętu mogą być barierą dla wykorzystania technologii VR w programie szkoleniowym. Obecnie najtańszy dostępny zestaw słuchawkowy VR, Oculus 2, kosztuje około 299 USD. Dostępne są tańsze opcje VR. Platformy takie jak Google Cardboard, które wykorzystują tekturową powłokę wokół smartfona do stworzenia pewnego rodzaju zestawu słuchawkowego VR, są znacznie tańsze.

Szkolenie AR może być również tańszą opcją. W zależności od zastosowanej technologii szkoleniowej , uczestnicy mogą mieć możliwość korzystania z platformy AR z własnym smartfonem. Pomaga to znacznie obniżyć koszty programu szkoleniowego.

Po wdrożeniu programu instruktorzy powinni regularnie zbierać opinie. Pomoże im to dostosować sposób prowadzenia przyszłych szkoleń.

Śledzenie odpowiednich wskaźników rozszerzonej może pomóc trenerom określić, czy nowy program oparty na rzeczywistości lub rzeczywistości wirtualnej działa dobrze. Ponadto może również pomóc trenerom wykryć wszelkie nieefektywności. Wielu specjalistów ds. Uczenia się i rozwoju zaleca mierzenie zaangażowania uczniów, zrozumienia i szybkości zdobywania kompetencji.

Dobrze jest również zmierzyć pewnego rodzaju miernik wyniku, który może pokazać, w jaki sposób szkolenie poprawiło wyniki firmy. Dobrze jest mieć te konkretne informacje pod ręką, aby kierownictwo i potencjalni klienci mogli je zobaczyć.

Podobnie jak w przypadku każdej nowej strategii szkoleniowej, właściciele firm powinni przygotować się na okres przejściowy. Powolne zwiększanie wykorzystania szkoleń AR i VR może dać wyobrażenie o tym, jak ta technologia będzie działać w praktyce. Pomoże również zidentyfikować obszary, których platforma może nie być w stanie objąć.

 

 

źródło: https://readwrite.com/2021/03/31/vr-and-ar-can-reshape-manufacturing-training/